Загальна біологія

Будова клітини
Клітинну будову, склад і функції клітини вивчає цитологія. Перший опис клітини зробив у 1665 р. англієць Р.Гук. Надалі дослідження клітини поглиблювались, і було створено клітинну теорію, згідно з якою:
  • клітина — це елементарна структурна і функціональна одиниця живих організмів;
  • клітини розмножуються й утворюються завдяки поділу материнської клітини;
  • клітини різних організмів гомологічні за своєю будовою.

Форма й розміри клітин різні. Є одноклітинні організми (амеба, дріжджі) і багатоклітинні (мозок людини, наприклад, має 14—15 млрд клітин).

Зовнішня мембрана клітини складається з двох шарів ліпідів, в які занурені молекули білків. Інтегральні білки проникають через мембрану наскрізь, а напівінтегрольні — занурені в ліпіди на ту чи іншу глибину. Від ступеня заиуреності білків залежить функція мембрани (транспортування ре-човин, ферментативна активність). Хімічний склад ліпідів і білків та співвідношення в складі мембран визначають різноманітність фізіологічної активності мембрани.

Ендоплазматична сітка (EC) — це широко розгалужена сітка канальців, трубочок, сполучених із зовнішньою цитоплазматичною мембраною і зовнішньою ядерною оболонкою. EC забезпечує транспортування речовин, компартментацію цитоплазми та синтез білків на гранулярних ділянках, а жирів — на агранулярних. Від канальців EC відшнуровуються одномем-бранні плоскі пухирці, основна функція яких — виведення речовин, що нагромаджуються в клітині. Це комплекс Гольджі. Саме апарат Гольджі активно постачає хімічні компоненти для побудови клітинної стінки в рослин.

Рибосоми — універсальні для рослин і тварин безмембранні нуклеопро-теїдні органели в мітохондріях, хлоропластах, цитоплазмі, у вільному стані або на мембранах EC. Часто об'єднуються вздовж іРНК в полірибосоми. У рибосомах синтезуються білки.

Мітохондрії — двомембранні, внутрішня мембрана утворює вирости кристи, в матриксі (напіврідка речовина) містяться ферменти, РНК, ДНК, рибосоми тощо. Мітохондрій немає в бактеріях та в синьозелених водоростях. Функція — синтез АТР на кри-стах при дисиміляції.

Пластиди — двомембранні, специфічні для рослинних клітин. Хромо-пласти — жовті, червоні; хлоропласти — зелені; лейкопласти — безбарвні. Здатні до взаємоперетворення (генезис пластид). Лейкопласти поділяють на амілопласти, олеїнопласти і протеїно-пласти, в яких концентруються відповідно крохмаль, олія і білки.

Хлоропласти — бобоподібні, внутрішня мембрана утворює вирости — тилакоїди гран і таликоїди строми, в білковоліпідних мембранах яких локалізовані фотосинтетично активні пігменти хлорофіли і каротиноїди (в гранах протікає світлова, у білковій стромі — темнова фази фотосинтезу — фіксація С02 і синтез вуглеводів). Хлоропласти водоростей мають форму чаші, спіралі тощо; їх називають хроматофорами.

Хромопласти визначають забарвлення пелюсток квітів, осінніх листків, стиглих плодів. Власне хромопласт кулясті, а ті, що утворюються з хлоропластів, набирають форми кристалів каротиноїдів, типову для даного виду рослин.
Лізосоми — одномембранні, містять гідролітичні ферменти, які розщеплюють їжу, що потрапила при фато- і піноцитозі, лізують органели власної клітини (з утворенням судин деревини, коли відпадає хвіст ящірки тощо).

Клітинний центр — безмембранна структура з двох центріолей. Під час поділу клітин від центріолів відходять нитки веретена поділу, які притягують хроматиди до полюсів.

Органоїди руху — війки, джгутики, мікротрубочки і мікрофіламенти, міофібрили — містять скоротливі білки.

Ядро клітини — двомембранне, містить хромосоми, ядерця, ядерний сік. У хромосомах сукупність ДНК і генів забезпечує передавання спадкової інформації. Хромосоми мають перетяжку — центроміру, щоділитьхромо-сому на два однакові або різні за величиною плечі. Хромосома складається з двох хроматид і після поділу ядра стає однохроматидною. До початку наступного поділу до кожної хроматиди добудовується ще одна. Організми, що мають ядро, називають, еукаріотами, які не мають, — прокаріотами.

Спільні ознаки рослинної і тваринної клітин: подібність структурних систем — цитоплазми та ядра, спадкового коду, хімічного складу, подібність обміну речовин та енергії, процесів поділу, універсальність мембранної будови.

Ознаки

Рослини

Тварини

Пластиди

Спосіб живлення

Синтез АТР

 

Клітинний центр

Целюлозна клітинна стінка

Три види

Автотрофний (фототрофний)

У хлоропластах, мітохондріях, цитоплазмі

Є

Великі порожнини, заповнені водним розчином різних речовин. Осмотичні резервуари.

Немає

Гетеротрофний

У мітохондріях, цитоплазмі

 

Немає

Скоротливі, травні, видільні. Як правило дрібні



    читать данную статью на русском.



інформація з довідника:

Мусієнко М.М., Славний П.С. М91 Біологія: Основні поняття. - К.: Либідь, 1994. - 96 с. - Укр. і рос. мовами.

 

 

 


Репетитор в місті Рівне та Рівненському районі.

Поліграфічні та навчально-інформаційні послуги Розмістити рекламу на сайті.
Тел.: +38(093) 515-57-24, +38(098) 050-8649, +38(066)0400-693
м. Рівне, вул. Дубенська (Район Боярка)

Написати електронного листа репетитору

 

Реклама:

Пропонуємо фотодрук та Поліграфічні послуги.