Загальна біологія

РОЗМНОЖЕННЯ

Розмноження — відтворення собі подібних діленням клітин, що відбувається шляхом мітозу та амітозу.
Мітотичний цикл — комплекс процесів, у результаті яких з однієї клітини утворюються дві нових. Він включає інтерфазу (проміжки між поділом клітин) і сам мітоз.

В інтерфазі синтезуються білки, ATP, PHK, подвоюється ДНК, а потім формуються хроматиди і центріолі, закінчується ріст. Мітоз складається з чотирьох фаз: про-, мета-, ана- і телофази.

У профазі центріолі розходяться до полюсів клітини, хромосоми спіралізуються, ядерна оболонка зникає, утворюється веретено поділу із скоротливих білків, короткі нитки якого прикріплюються одним кінцем до центромери хромосом, другим — до центріолей, а довгі — зв'язують обидва полюси веретена.

У метафазі — двохроматидні хромосоми розміщуються по екватору клітини.

В анафазі — нитки веретена поділу розтягують однохроматидні хромосоми до полюсів клітини.

У телофазі — деспіралізуються хромосоми, формуються ядерця і ядерна оболонка, зникають ахроматинові нитки, формується клітинна перетяжка в екваторіальній площині й утворюються дві клітини (тобто телофаза — протилежна профазі).
Біологічне значення мітозу: збільшується кількість клітин; сформовані клітини тотіпотентні, тобто в результаті комплементарної редуплікації ДНК і механізму мітозу генотип дочірньої клітини є точною копією материнської.

Під час амітозу (прямий поділ) ядро ділиться на дві порівняно однакові частини без точного розподілу ДНК, утворюючи двоядерні клітини. Іноді утворюються дві клітини. Такі клітини швидко гинуть.

Спадкові властивості клітин визначаються їх хромосомним набором, або каріотипом — сукупністю хромосом, характерною для виду (правило сталості числа хромосом), яка не залежить від рівня розвитку і філогенетичної спорідненості організмів. Гаплоїдний (n) набір хромосом характерний для статевих клітин — гамет; хромосоми значно відрізняються між собою нуклеотидним складом ДНК. Диплоїдний набір хромосом (2n) характерний для соматичних клітин. У диплоїдному наборі одна із парних хромосом походить від яйцеклітини, друга — від сперматозоїда. Такі парні хромосоми, ідентичні за розмірами і формою, називають гомологічними. У соматичних клітинах річкового рака — 118, собаки — 78, людини — 46, горили, картоплі, сливи — 48, дрозофіли — 8 хромосом.

Поліплоїдія — збільшення числа хромосом у кілька разів щодо гаплоїдного набору (в старих клітинах картоплі їх у 8—9 раз більше, ніж у молодих). Поліплоїдія виникає внаслідок ендомітозу (порушення веретена поділу і нерозходження хромосом) і політенії — редуплікація ДНК відбувається, але хромосоми залишаються деспіралізованими, мають багатониткову структуру.
Мейоз (редукційний поділ) — поділ клітин, внаслідок якого з кожної клітини з дигшоїдним набором хромосом утворюються чотири гаплоїдні клітини. Мейоз складається з двох (першого і другого) мейотичних поділів, у кожному з яких є ті самі чотири фази, що й у мітозі, але проходять вони по-різному.

Читати продовження   читать данную статью на русском.




інформація з довідника:

Мусієнко М.М., Славний П.С. М91 Біологія: Основні поняття. - К.: Либідь, 1994. - 96 с. - Укр. і рос. мовами.

 

 

 


Репетитор в місті Рівне та Рівненському районі.

Поліграфічні та навчально-інформаційні послуги Розмістити рекламу на сайті.
Тел.: +38(093) 515-57-24, +38(098) 050-8649, +38(066)0400-693
м. Рівне, вул. Дубенська (Район Боярка)

Написати електронного листа репетитору

 

Реклама:

Пропонуємо фотодрук та Поліграфічні послуги.