Міфи народів світу

Слово «міф» — грецького походження; воно означає «слово», «переказ». У п'ятому класі ви вже ознайомилися з деякими грецькими міфами, серед них — «Деметра і Персефона», «Подвиги Геракла». «Дедал та Ікар». Про що ці міфи? Про богів, про явища природи, про славетних героїв, про людські прагнення і діяння.

Отже, міфи — це розповіді, що виражають уявлення стародавніх людей про світ. Сукупність таких розповідей називають міфологією того чи іншого народу. Наприклад, виділяють єгипетську, грецьку, римську міфологію, міфологію народів Сходу, індійську міфологію, а також близьку нам слов'янську міфологію.

В міфах у фантастичній формі стародавні народи виражали своє розуміння історії, походження Землі, Сонця і планет, будови Всесвіту, а також моральні цінності людей тих часів. Так, за міфами Стародавньої Греції, спочатку існував Хаос — безмежна вічна безодня. А потім з Хаосу виникли Темрява і Світло, День і Ніч, Небо (Уран) і Земля (Гея). З'явилося також підземне царство — Тартар. Небо і Земля взяли шлюб. У них народились одноокі велетні — циклопи (кіклопи), потім титани. - Інколи запитують: яка різниця між міфом і казкою? Дійсно, вони дуже подібні. Порівняємо міф про дочку Деметри Персефону і будь-яку казку. Пам'ятаєте, у згаданому нами міфі розповідається, як володар підземного царства Плутон (Аїд) викрадає Персефону? Але щовесни дочка повертається на землю. І тоді радіє її мати, відроджується природа, все цвіте і зеленіє. Та ось знову дочка зникає в підземному царстві — і знову сумує мати, завмирає природа. Так у міфі люди пояснювали прихід на землю зими і літа.

А тепер пригадаємо відомі нам казки, наприклад про Сплячу царівну, Попелюшку, про тварин. У всіх казках зображено боротьбу зла і добра: зла мачуха, недобрі сестри, з одного боку, а з другого — люди щирі, добрі, чесні, пригнічені злом. Як бачимо, казка не пояснює явиш природи, а навчає розуміти людей, бачити добро і зло в людському житті. А в більшості міфів пояснюються певні явища природи, її закономірності, дії стихій. Хоча є міфи, у яких також розкриваються моральні риси людей, боротьба добра і зла в людському житті. А тому назвемо ще одну відмінність між міфом і казкою.

Казку сприймають як витвір фантазії. Ніхто не вірить, що кіт може ходити в чоботях, що звірі можуть говорити, сперечатися тощо. А міфам вірили, бо міф виражав розуміння людьми навколишнього світу, відображав історію, звичаї, мрії і тривоги народу.


Репетитор в місті Рівне та Рівненському районі.

Поліграфічні послуги та фотодрук
Тел.: +38 (093) 515-57-24
м. Рівне, вул. Дубенська (Район Боярка)

Написати електронного листа репетитору

 

Реклама:

Пропонуємо фотодрук та Поліграфічні послуги.