Корпускулярно-хвильовий дуалізм. Тиск світла. Досліди Лебедєва.

Якщо один кінець довгого шнура закріпити, а другий почати рухати вгору-вниз, коливання від цього кінця будуть поширюватись вздовж всього шнура. Виникаючі гребені та западини будуть рухатись вздовж шнура. Процес поширення коливань від їх джерела у навколишньому просторі називається хвилею.
Коливання у речовинах поширюються естафетно: ділянка простору, що прийшла в коливальний рух, приводить у коливання частинки речовини в сусідніх ділянках і т.д. Процеси виникнення й існування хвильового процесу тісно пов'язані з пружними властивостями сере­довища.

На рисунку зображена поперечна хвиля (тобто така, у якій коливання поширюються у напрямі, перпендикулярному напрямам, в яких вони відбуваються).
Поперечні хвилі можуть виникати тільки всередині твердих речо­вин. На поверхні рідин можуть виникати хвилі, що нагадують поперечні (наприклад, хвилі від каменя), але зумовлені не силами пружнос­ті, а гравітаційними силами.
Якщо поштовхом здеформувати один кінець довгої горизонтально розташованої пружини, то вздовж неї почнуть поширюватись згущення витків, змінювані розрідженнями. Цей процес являє собою поздовжню хвилю. У поздовжній хвилі коливання і відбуваються, і поширюються вздовж однієї й тієї ж лінії у просторі.

Поздовжні хвилі (хвилі стиснення-розрідження) можуть виникати у всіх пружних середовищах, у тому числі — в рідинах і газах.
Крім характеристик хвильового процесу, аналогічних характеристи­кам коливань (період, частота, фаза, амплітуда), є специфічна характеристика — довжина хвилі X. Це відстань, яку проходить хвиля за час, що дорівнює одному періоду , або інакше: А. — це відстань між найближчими точками середовища, які коливаються в однакових фазах.
Швидкість хвилі пов'язана з довжиною хвилі і періодом (частотою):


Репетитор в місті Рівне та Рівненському районі.

Поліграфічні послуги, репетитор з фізики, математики, програмування.. Відеопроектор на прокат
Тел.: +38 (093) 515-57-24, +38 (098) 050-86-49, +38 (066) 0400-693
м. Рівне, вул. Дубенська (Район Боярка)

написати листа консультанту

 

Реклама:

Пропонуємо фотодрук та Поліграфічні послуги.