Дайте характеристику структури сільськогосподарських угідь України. Розкажіть про розміщення зернових культур.

Україна характеризується високим ступенем освоєння земельного фонду. На долю сільськогосподарських угідь припадає 70 % його площі. Характерною рисою структури сільськогосподарських угідь України є загальна висока питома вага розораних земель (80 %), а в Кіровоградській, Вінницькій і Тернопільській областях вона складає близько 90 %. Для порівняння: у США — 16,9 %, у Франції — 32 %. Інші площі використовуються під багаторічні насадження (2,7%), сінокоси (5,1 %) і пасовища (11,4 %). На структуру сільськогосподарських угідь впливають природні, економічні і соціальні фактори. Так, найбільше розорані землі Лісостепової зони (85,4%), найменше — Полісся (68,9 %). Тут майже третю частину площі сільськогосподарських угідь займають природні кормові угіддя. В Україні є потенціал для збільшення площі сільськогосподарських угідь. Це заболочені землі (Полісся) і землі, що вимагають зрошення (південь України). їх частка в структурі земельного фонду складає 2,5 %.

Основу посівних площ України складають посіви зернових культур (45 %). Вони відіграють провідну роль у всіх областях України, особливо в степовій і лісостеповій зонах. Головною зерновою культурою є озима пшениця, середня врожайність якої складає 20—25 ц/га (у розвинених країнах — 60—80 ц/га). Важлива зернова культура — озиме жито (друге місце за розмірами посівних площ). Особливо великі перспективи має вирощування кукурудзи, яка забезпечує тваринництво кормами. Проте довгі роки вирощуванню цієї культури не приділялася належна увага. Наприклад, у Франції практично на такій самій посівній площі збирають 10 млн т кукурудзи на рік, що добре позначається на розвитку тваринництва й розв'язанні продовольчої проблеми. Велике продовольче значення в Україні має гречка — найцінніша з круп'яних культур. Площі під її посіви постійно збільшуються.
Новою зерновою культурою для України є рис. Він вирощується виключно на поливних землях. Основними зернофуражними культурами України є ячмінь, овес, кукурудза, зернобобові (горох, вика, люпин).

Географія зернових культур України:
— озима пшениця — практично у всіх областях України;
— жито — в Поліссі, на заході Лісостепу;
— ячмінь — у всіх областях, особливо південних;
— кукурудза — області Лісостепу і Степу;.
— гречка — найбільші посіви в Чернігівській, Житомирській, Київській, Сумській областях;
— рис — поливні землі Криму, Херсонської і Миколаївської областей;
— горох — області Лісостепу та південь Полісся.

Висновок. За площею сільськогосподарських угідь Україна займає одне з перших місць у світі. Найбільшу площу посівних земель займають посіви зернових культур, особливо пшениці. Вирощування зернових культур має широтну зональність.

Ключові слова: земельний фонд, сільськогосподарські угіддя.



Репетитор в місті Рівне та Рівненському районі.

Поліграфічні послуги та фотодрук
Тел.: (093) 515-57-24
м. Рівне, вул. Дубенська (Район Боярка)

Написати електронного листа репетитору

 

Реклама: