Епічні жанри

з розділу вивчення теорії літератури
Епос, лірика, драма

Для епосу - епопея, епічна поема, повість, оповідання, новела, роман, деякі види нарису. Специфічна риса епосу - в його організуючій ролі розповіді: носій мови повідомляє про події та їх подробиці як про щось у минулому і згадує, попутно вдаючись до описів обставин дії і подоби персонажів, а іноді - до міркувань. Основна відмінність між перерахованими жанрами - в обсязі твору, а також в масштабі відображуваних подій і філософських узагальнень.

Епопея - монументальний за формою твір загальнонародної проблематики (наприклад, «Війна і мир» Л. Толстого, «Тихий Дон» М. Шолохова).

Епічна поема - поетичний, в деяких випадках прозовий твір, що володіє сюжетністю, як правило, твір, що оспівує славне минуле народу, його дух і проч. (напр. «Полтава» О. Пушкіна, «Мертві душі» М. Гоголя).

Роман - твір, в якому оповідь зосереджена на долі окремої особистості в процесі її становлення і розвитку. За визначенням Белінського, роман - «епос приватного життя» (наприклад, «Обломов» А. Гончарова, «Батьки і діти» І. Тургенева).

Повість - «середній» жанр епічного роду літератури. За обсягом, як правило, менше роману, але більше розповіді, новели. Якщо в романі центр ваги лежить в цілісному дійстві, у фактичному і психологічному русі сюжету, то в повісті основна перевага переноситься нерідко на статичні компоненти твору - положення, душевні стани, пейзажі, описи тощо. (Наприклад, «Степ» А. Чехова, «Записки з «Мертвого дому» Ф. Достоєвського). Розмежувати роман і повість часто буває досить важко, в західному літературознавстві жанр «повість» не виділяється зовсім (там поділ відбувається на дві основні категорії: «novel» - роман і «short story» - «оповідання»

Новелла - малий прозаїчний жанр, порівнянний за обсягом з оповіданням (що іноді створює причини для їх ототожнення - існує точка зору на новелу як на різновид оповідання), але відрізняється від нього гострим доцентровим сюжетом, нерідко парадоксальним, відсутністю описовості і композиційною строгістю. Поетизуючи випадок, новела гранично оголює ядро сюжету, зводить життєвий матеріал у фокус однієї події (наприклад ранні оповідання А. Чехова, М. Гоголя, «Темні алеї» І. Буніна).

Оповідання - мала епічна жанрова форма художньої літератури - невеличкий по об'єму зображувальних явищ життя, а звідси і по об'єму тексту, прозаїчний твір.

читати українською мовою читать данную статью на русском.

інформацію підготував Юрій Миколайович Яцика (приватний вчитель-педагог)

 

 

 


Репетитор в місті Рівне та Рівненському районі.

Поліграфічні та навчально-інформаційні послуги Розмістити рекламу на сайті.
Тел.: +38(093) 515-57-24, +38(098) 050-8649, +38(066)0400-693
м. Рівне, вул. Дубенська (Район Боярка)

Написати електронного листа репетитору

 

Реклама:

Пропонуємо фотодрук та Поліграфічні послуги.