Максим Горький (1868-1936)

Депутат від темних мас.

"...Горький уже самим своїм псевдонімом, оголосив себе, "депутатом від темних мас."
Б. Ейхенбаум

Російський письменник, драматург, публіцист, громадський діяч. "У нього були й проблиски геніальності, й ослизання в риторику. Горький першим зсередини описав Росію люмпенів, волоцюг, голодранців. Він був романтиком дна й оспівував революцію, не підозрюючи, яке паскудство може піднятися з цього дна, коли його нерозважно скаламутити. Хоча поетичні спроби Горького значно поступалися його прозі, але в передреволюційній Росії не було людини, яка б не знала "Пісні про Буревісника". Однак революція, накликана Буревісником-Горьким, виявилася зовсім не такою, якою вона ввижалея йому в молодих красивих пророцтвах." (Є. Євтушенко).

Дитинство (1868-1879). Максим Горький (справжнє ім'я Олексій Максимович Пєшков) народився 28 березня 1868 року в Нижньому Новгороді. Його батько, Максим Пєшков, був сином розжалуваного в солдати офіцера, замолоду теслював, потім став управителем великої пароплавної контори, а через два роки після народження сина помер від холери. Мати майбутнього письменника, Варвара Каширіна, рано овдовівши, невдовзі вийшла заміж вдруге, померла від туберкульозу. Дитинство Альоші Пєшкова минуло в оселі його діда Василя Каширіна, власника фарбарного підприємства. Дід навчав хлопчика за церковними книгами, а бабуся Акулина прищепила йому любов до народних пісень та казок, а головне — замінила матір, "наситивши", за словами самого Горького, "міцною силою для трудного життя".

"В людях" (1879-1892). Майбутній письменник закінчив лише ремісниче училище, тож надалі здобував знання "самоуком". З 11 років (після смерті матері) почав працювати. Мив посуд у пароплавному буфеті, був хлопчиком на побігеньках у крамаря, учнем в іконописній майстерні. Важка праця і поневіряння дали хлопцеві ґрунтовне знання життя і навіяли мрії про перетворення світу. Ненависть до зла і етичний максималізм були джерелом духовних терзань. У 1887 році юнак навіть намагався накласти на себе руки, але, на щастя, його вдалося врятувати. У прощальній записці, пояснюючи своє рішення піти з життя, 19-річний самогубець писав: "У моїй смерті прошу вважати винним німецького поета Гейне, який вигадав зубний біль у серці".

У 1884 році Пєшков спробував вступити до Казанського університету. Тоді ж він уперше познайомився з марксистською літературою, брав участь у пропагандистських "ходіннях в народ". У 1888 році був уперше заарештований і потрапив під постійний нагляд поліції.

"Буревісник" розправляє крила (1892-1905). Навесні 1891 року 23-річний молодик вирушив у мандри по країні. Протягом року вивчаючи суспільне "дно", дійшов аж до Кавказу, спілкувався з волоцюгами та кримінальниками. У 1892 р. дебютував у пресі: тифліська газета "Кавказ" опублікувала оповідання М. Горького "Макар Чудра". Повернувшись до Нижнього Новгорода, молодий літератор зажив популярності, друкуючи огляди та фейлетони у провінційних часописах (під псевдонімом Ієгудиїл Хламида). У 1895 р. В. Короленко допоміг Горькому опублікувати оповідання "Челкаш" в одному з найпопулярніших тогочасних журналів "Російське багатство". А в 1898 р. у Петербурзі побачила світ книга "Нариси й оповідання", яка стала справжньою сенсацією. Слава Горького зростала неймовірно швидко і невдовзі зрівнялася з популярністю А. Чехова і Л. Толстого, з якими він особисто познайомився у 1901 році. Тоді ж таки письменник опублікував славнозвісну "Пісню про Буревісника" і потрапив до в'язниці за. написання і поширення прокламації, у якій закликав до боротьби із самодержавством.

 Репетитор в місті Рівне та Рівненському районі.

Поліграфічні послуги та фотодрук
Тел.: +38 (093) 515-57-24
м. Рівне, вул. Дубенська (Район Боярка)

Написати електронного листа репетитору

 

Реклама:

Пропонуємо фотодрук та Поліграфічні послуги.